صفحه شخصی گروه رسانه‌ای دیرین   
 
نام و نام خانوادگی: گروه رسانه‌ای دیرین
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
شغل:  آگاهی‌رسانی تخصصی به متخصصانِ جامعه‌ی مهندسی
تاریخ عضویت:  1390/09/05
 روزنوشت ها    
 

 دیوارهای زنده ، قاب‌های سبز بخش عمومی

8
برای دریافت فایلها باید از نرم افزار های ویژه دانلود استفاده نمایید. (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید)

دیواره‌های سبز بزرگ، همانند آنچه در فردوگاه ادمونتون کار گذاشته شده‌اند، قطعاً بیش از آن که در پالایش هوا کارساز باشند، باعث مکثِ دیداریِ بینندگان می‌شوند و جایگزینی درخور برای تابلوها و قاب‌عکس‌های قدیمی به شمار می‌آیند. از این تابلوهای سبز و زنده یا «باغچه‌های دیواری»، نخستین بار مردادماه امسال (آگست 2013) در نمایشگاه صنعتِ PlantScape رونمایی شد.

این قاب‌های سبز بر دو گونه‌اند. گونه‌ی RemPlant (که گویا به نام «رامبراند»، نقاش پرآوازه اشاره دارد) دربردارنده‌ی دو نوار گیاه است و اندازه‌ی آن 112.5 سانتی‌متر در 72.4 سانتی‌متر، و وزن آن 15 کیلوگرم است، و افزون بر آرایه‌هایش، یک مخزن 17 لیتریِ آب هم دارد. گونه‌ی VanGrow که مدلِ اسپرتِ این تابلوها به شمار می‌آید، تنها یک نوار گیاه دارد و اندازه‌اش 72 در 72 سانتی‌متر است و سرجمع 25 کیلوگرم وزن دارد.
هر نوار تعویض‌پذیر این قاب‌ها، می‌تواند تا 9 گیاه 10 سانتی‌متری را در خود جای دهد و در برابر ضربه و نیرو نیز پایدار است، زیرا پوششی از براده‌های فولاد دارد. رنگ قاب‌ها نیز گوناگون است و سلیقه‌های مختلفی را پوشش می‌دهد.
یکی از دست‌اندکارانِ شرکتی که این باغچه‌های دیواری را تولید می‌کند، می‌گوید: «گیاهان بی‌واسطه در نوار کاشته می‌شوند. درون نوار، اسفنج و گیاخاک و چوب‌پنبه‌ای هست که میزان رسیدنِ آب به گیاهان را کنترل می‌کند. یک توپ شناور هم کار گذاشته شده که تضمین‌کننده‌ی چکه نکردنِ تابلو و خشک نماندنِ ریشه‌ی گیاهان است.»این نوآوری که آن را گاهی «باغچه‌ی آویزان» یا «باغ معلق» نیز می‌نامند، با هر بار پر کردنِ مخزنِ آبش، 4 تا 6 هفته نیاز به هیچ رسیدگی دیگری ندارد و افزون بر پدید آوردن چشم‌اندازی دلپذیر و چشم‌نواز، هوای جایی را هم که در آن‌جا کار گذاشته شده (اتاق، دفتر کار، رستوران، نمایشگاه و...) تازه و پاکیزه می‌کند. پژوهش‌های ناسا نیز پیش‌تر نشان داده بودند که گیاهان آپارتمانی نقشی مؤثر در پاکیزه‌سازی هوای محیط‌های بسته دارند.
این تابلوهای زنده که در هلند و از سوی شرکت Mobilane اختراع شده‌اند، تک‌فروشی همگانی ندارند و به‌صورت عمده به طراحانِ داخلی و شرکت‌های باغ‌آرایی فروخته می‌شوند.
در فایل PDF پیوست، دوازده عکس دیگر از این نوآوری در دست‌رس دوست‌داران است.
برگرفته از : http://www.gizmag.com
برگردان با اندکی تصرف : پوریا قزوینی
ویرایش : امیریاشار فیلا

چهارشنبه 8 آبان 1392 ساعت 09:01  
 نظرات    
 
پیمان شبستانی 00:29 پنجشنبه 9 آبان 1392
0
 پیمان شبستانی
مهندس فیلا مولتی یوزر شدیا باید بنت کنن :-D
امیریاشار فیلا 12:34 پنجشنبه 9 آبان 1392
0
 امیریاشار فیلا

:-)
اینم از پیامدهای تشکیل دادنِ یه گروه مالتی‌مدیاست مهندس شبستانی عزیز .

کاش اعضای خوب iiiwe دست‌کم زحمتِ باز کردن و دیدنِ PDFهایی رو که تهیه می‌شه، متقبل بشن ...
پیمان شبستانی 00:22 آدینه 10 آبان 1392
1
 پیمان شبستانی
ما مخلصیم اتفاقا کار بسیار خوبی کردی مهندس
فکر کنم اینترنت دوستان دچار اختلال هست این روزا مطالب لایک رو هم به زور میخوره!