صفحه شخصی گروه رسانه‌ای دیرین   
 
نام و نام خانوادگی: گروه رسانه‌ای دیرین
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
شغل:  آگاهی‌رسانی تخصصی به متخصصانِ جامعه‌ی مهندسی
تاریخ عضویت:  1390/09/05
 روزنوشت ها    
 

 این عکس چرا تکان‌دهنده است؟ بخش عمومی

11

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

«جمهوری کوزوو» نام کشوری در شبه‌جزیره‌ی بالکان در جنوب خاوری اروپاست که بخش بزرگی از جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند. پس از جنگ جهانی دوم، جمهوری سوسیالیستی یوگسلاوی «کوزوو» را به‌عنوان یکی از استان‌های خودمختار صربستان به رسمیت شناخت. از سویی ناسیونالیست‌های آلبانی همچنان در قالب شورش‌های خیابانی خواستار استقلال کوزوو بودند.

نسل‌کشی بی‌رحمانه صرب‌ها در «کوزوو» تصاویر غم‌انگیزی را در اذهان ایجاد کرد و عکاسانی نیز بودند که این لحظات غم‌بار را برای همیشه ثبت کنند. این تصویر نیز یکی از پُرآوازه‌ترین تصاویر ثبت‌شده از آن دوران است که توسط «کارول گوزی»، عکاس آمریکایی ثبت شده است. این عکس که نخستین بار در سال ۲۰۰۰ از سوی «واشنگتن‌پست» انتشار یافت، برنده‌ی جایزه‌ی «پولیتزر» شد و اکنون چندی‌ست که در رسانه‌های جهان بار دیگر مورد توجه قرار گرفته و تحلیل می‌شود.

این تصویر مشهور دو بخش مهم دارد: بخش نخست کودکی است که در این عکس دیده می‌شود. این پسربچه «آگیم شلا» نام دارد که در زمان ثبت این عکس فقط دو سال داشت. کودکی که در مرز مورینا روی دست حمل می‌شود تا از سیم‌های خاردار گذرانده شود و به دست مادربزرگش برسد. «آگیم شلا» در این عکس بیمناک و نگران است و این ترس و نگرانی روی چهره‌ی معصوم و بی‌گناه او نقش بسته و از این رو، دل‌ها را می‌لرزاند. بخش دوم این تصویر نیز جنگ‌زده‌های نگرانی را دربرمی‌گیرد که درد و رنجی بزرگ را پشت سر گذاشته‌اند و باید به روزهایی که پیش رو دارند، بیندیشند.

برگرفته از :
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)
ویرایش: گروه رسانه‌ای دیرین

چهارشنبه 6 آذر 1398 ساعت 14:16  
 نظرات